Сталий розвиток по-датськи або Green Solution House - гра денного світла та відсутність відходів

Green Solution House – це готель та конференц-центр, розташований на острові Борнхольм в Данії. Будинок було розроблено GXN, відділом досліджень та інновацій копенгагенської архітектурної студії 3XN, як зразковий приклад концепції "кругового сталого розвитку" (circular sustainability), де відвідувачі можуть переконатися, як виглядає життя у світі без відходів. Водночас Green Solution House забезпечує здорове внутрішнє середовище, що означає відмінне денне освітлення, тепловий комфорт та високий рівень свіжого повітря.

Об'єкт було створено відповідно до правил "колиска до колиски" (Cradle to Cradle). Це означає, що всі матеріали, які використовуються в будівлі, можуть бути повністю перероблені або біологічно розкладаються. Звідси у проєкті будівлі є прагнення виключити відходи, а також максимально використовувати поновлювані джерела енергії. Не менш важливою у підготовці концепції була увага до якості внутрішнього клімату та комфорту користувачів.

Перспектива Green Solution House
Виключення відходів означає, що все має бути частиною циклу. Сонячна енергія виробляє енергію, що використовується в будівлі, природне світло створює здоровий внутрішній клімат і обмежує електричне освітлення, дощова вода збирається, а використана вода проходить біологічну очистку та використовується повторно. Вбудовані теплиці виробляють органічні фрукти та овочі для ресторану готелю.
Гра світла в лобі
Одним з найбільш важливих факторів внутрішнього середовища в Green Solution House, який безпосередньо впливає на відчуття відвідувачів, є денне світло. Цикл природного світла і темряви має основоположне значення для стимулювання біологічного годинника та циркадних ритмів, які впливають на здоров'я і самопочуття. Крім того, денне світло і прямі сонячні промені також є джерелом відновлюваної енергії. Кожен внутрішній простір у будівлі має індивідуально підготовлений дизайн денного освітлення, адаптований до його функцій.
Рівень освітленості при денному світлі у Green Solution House аналізувався методом коефіцієнта денного світла ще на стадії проєкту. Аналіз освітленості був виконаний за допомогою програми VELUX Daylight Visualizer. Це безкоштовний професійний інструмент для моделювання денного світла. Коефіцієнт денного світла (DF) - це показник ефективності освітлення, який використовується для оцінки кількості денного світла у приміщенні. Він виражає відсоток денного світла на робочих поверхнях всередині будівлі у порівнянні з кількістю денного світла зовні, коли хмарно.
Коефіцієнт денного світла є одним з основних параметрів, що використовуються для оцінки умов денного світла у специфікації Active House.

Метою проєкту денного освітлення було збільшення проникнення денного світла у приміщення і покращення його розподілу. 

Daylight factor (коефіцієнт денного світла) - аналіз для приміщень на першому поверсі

Денне світло в загальних приміщеннях  

Загальні приміщення в Green Solution House просторі, візуально привабливі та поєднують в собі різні функції будівлі з навколишнім середовищем. Велика кількість світлових тунелів і мансардних вікон забезпечують високий рівень денного світла з середнім значенням понад 10% DF, а також тісний контакт з небом. Денне світло в загальних приміщеннях також допомагає досягти позитивного енергетичного балансу в будівлі, через максимальне отримання тепла від сонця та збереження накопиченого тепла всередині будівлі під час опалювального сезону. Світлові тунелі оснащені інноваційною системою автоматичного керування вікнами для провітрювання та віконними шторами для забезпечення теплового комфорту і сприятливого енергетичного балансу.

Денне світло в загальній зоні

Денне світло в конференц-залі

Конференц-зал в Green Solution House переважно освітлюється за рахунок великого скління фасаду. Воно спрямоване на північ, що забезпечує оптимальну кількість розсіяного денного світла, яке ідеально підходить для конференцій та візуальних презентацій. Ряд мансардних вікон допомагає отримати кращий розподіл денного світла в глибині приміщень. Середній коефіцієнт DF у конференц-залі становить 6,6%, що є дуже великою кількістю денного світла, як для конференц-зали. Щоб при настільки хорошому освітленні забезпечити високий комфорт сприйняття презентації, були використані спеціальні світлодіодні екрани.

Конференц-зала в Green Solution House
Вид зовні на конференц-залу

Денне світло в готельній зоні

Daylight factor в готельному номері до та після змін
Для досягнення середнього DF 3,0% у готельних номерах було використано як фасадні, так і мансардні вікна. Під час реконструкції будівлі бетонні балюстради на всіх балконах були замінені на скляні, а на південному фасаді встановлено фотоелектричні елементи для виробництва енергії. Крім того, у ванних кімнатах були використані тунельні світлові люки, щоб ввести туди денне світло, скоротивши використання електричного освітлення.
Ванна кімната, освітлена природним світлом через світловий тунель

Мансардні вікна також були встановлені в коридорі на другому поверсі, щоб забезпечити оптимальне освітлення та обмежити використання електричного освітлення протягом дня. Середній рівень DF у коридорі становить 1,9%.

Green Solution House також є своєрідною інноваційною лабораторією, яка об'єднує найновіші знання в галузі зелених технологій та матеріалів, тому будівля знаходиться в постійному процесі розвитку та вдосконалення, щоб продемонструвати найсучасніші рішення в галузі сталого будівництва, а гостям надати надихаючі та незвичайні враження.

Острів Борнхольм прагне стати однією з найамбіційніших європейських громад в галузі сталого розвитку, а Green Solution House є ключовою частиною цього процесу.